Dnes si ukazeme aj vypočet fyzikalneho príkladu - riešenie Ohmoveho zákona.

je to zákon , ktorý platí pre jednosmerný prúd resp. pre jednoduchy obvod.  je to aplikácia matematickej závislosti - priamej úmery. Definuje vzájomný vzťah medzi elektrickým pr údom, elektrickým napätím, a elektrickým odporom.

riesene priklady s fyziky.pdf (397410)

 Ty čo majú problém s pevnosťou a pružnosťou tuhých telies nezúfajte.

Dnes sa na VŠ , pri súčasnej metodike vyučuje, iba "slabý" odvar na prvých stupňoch a to elementárna mechanika. Nie žeby nechceli , ale dnes sa  všetci hrnu na VŠ, či už maju predpoklady na jej zvládnutie či nie. A dnes to aj tam, funguje na baze ekonomiky , Vaši profesori to potvrdia! A verte mi, mechanika pružných t.j poddajných telies je veľmi zaujimavá. Počitate lineárne úlohy:

  •  podľa metodiky "Medzného stavu únosnosti"

Nepočítate nelineárne príklady!

Väčšinou sú to príklady na pružne plastickú časť deformácii- platnosť Hookovho zákona.

Nepočítate pružne elastickú časť a teda ani  deformácie v pružne elastickej časti ťahového diagramu (premenlivé moduly pružnosti). Nezaoberáte sa počitaním pomocou , metodiky stability resp . "Medzného stavu použiteľnosti".

 

Mala ukážka, ako bude vyzerať pomôcka pre Pevnosť pružnosť.  To dáte je to presne, voditko.

riesene priklady s pap-zakladne.pdf (470,6 kB)

Doučovanie

Zdravím všetkých, čo síce majú problém s prírodovedeckými predmetmi, ale majú chuť niečo s tým urobiť.

Nebojte, sa veľa krát Vás , iba nevedeli pedagógovia správne motivovať a viesť. Máte nato! Matematika a fyzika nie sú strašné veci bez reálneho  významu.

Veľa, krát sa pýtajú na čo mi to či ono bude. Áno sú čisto teoretické časti, ktoré sú v  štádiu dokazovania, učíme sa o nich preto, aby sme mali rozhľad.

No bežná matematika či fyzika t.j stredoškolská je na 70% využiteľná v reálnom živote.

Začneme "simply and easily"  s primitívnymi vecami. Ak chce niekto postaviť dom, najprv musí mať projekt, potom  vykopať základy, vymurovať nosné múry, položiť strechu a až nakoniec je krásna omietka.

Takže čo sú to čísla??? Načo slúžia?

matematicke pojmy1.pdf (1,1 MB)